Menu

Gdzie można skorzystać z pożyczek dla osiemnastolatków?

Pełnoletność często kojarzy nam się z możliwościami – w zasadzie niczym nieograniczonymi możliwościami. Ograniczenia jednak wciąż istnieją, o czym mogą przekonać się najlepiej ci chcący zaciągnąć zobowiązanie pożyczkowe w dowolnej wysokości. Spora część banków oraz firm pożyczkowych mało przychylnie spogląda na małoletnich, dopiero co upieczonych osiemnastolatków potrzebujących kilku tysięcy na własne potrzeby. Szczególnie dla banków ogromne znaczenie ma posiadanie własnego źródła utrzymania, co w przypadku osiemnastolatków jest dzisiaj praktycznie niemożliwe do uzyskania.

Pożyczka: tak, ale nie wszędzie

W tej chwili jedynie kilka najlepszych firm zdecydowało się na otworzenie nowych możliwości i skierowanie oferty właśnie do osób, które dopiero co ukończyły osiemnasty rok życia. W przypadku wielu kandydatów nie ma większego problemu z podołaniem warunkom firm pożyczkowych – najczęściej wymagane jest polskie obywatelstwo, do tego posiadanie własnego konta bankowego, które nastolatkowie dzisiaj maja najczęściej zakładane już dużo wcześniej, posługiwanie się elektronicznym kontem bankowym czy zarejestrowanym na siebie telefonem komórkowym. Młodzi kandydaci na pożyczkobiorców najczęściej też nie zalegają z żadnymi opłatami, nie maja negatywnych wpisów w rejestrach dłużników, a także nie posiadają absolutnie żadnej historii kredytowej. To ostatnie w większości na przykład dla banków nie jest dobrym argumentem przemawiającym za udzieleniem kredytu czy pożyczki takiej osobie. Firma pożyczkowa czy bank, podpisując umowę z ledwie osiemnastolatkiem, sporo ryzykuje.

Limity dla młodych – skąd się biorą i czy w ogóle są konieczne?

W pełni samodzielnych osiemnastolatków dzisiaj praktycznie nie ma. Zdecydowana większość nadal w tym wieku mieszka z rodzicami i grzecznie uczęszcza do liceum lub technikum. Płatny staż, odpłatne praktyki czy stała praca nie wchodzą często w zakres możliwości takich osób z przyczyn naturalnych – na przykład ograniczeń czasowych. Banki oraz część pożyczkodawców życzy sobie wskazania stałego źródła dochodu, zapewniającego regularne spłacanie posiadanego zobowiązania pieniężnego. To właśnie z tego względu nie każda firma zdecyduje się na pożyczanie pieniędzy osiemnastolatkom. Być może również nie każdy nastolatek zdaje sobie sprawę z faktu sporych sankcji, głównie finansowych, związanych z niespłaceniem zaciągniętego zobowiązania, a niektóre sumy naprawdę kuszą – jak choćby możliwość wzięcia pożyczki zupełnie za darmo na sumę 10 000 złotych. Trzeba szczególnie w tak młodym wieku uważać na swoje decyzje finansowe, ponieważ mogą być powodem sporych kłopotów w przyszłości i mocno utrudnionego startu w dorosłość. Nie każdy rodzic również będzie na tyle wyrozumiały, żeby pomagać swojemu dziecku spłacać pozaciągane na niewiadome cele pożyczki.

Czego chce pożyczkodawca?

Dla każdej instytucji zajmującej się pożyczaniem pieniędzy zdecydowanie najważniejsza jest posiadana zdolność kredytowa. To informacja o tym, jakim jesteś płatnikiem, jakim pożyczkobiorcą i czy jako takiemu można ci zaufać. Wiele firm zabezpiecza się warunkiem wykazania się pełnymi zdolnościami prawnymi oraz własnego, stałego dochodu. Najczęściej to właśnie ze względu na ów ostatni aspekt minimalny wiek pożyczkobiorców określany jest na dwadzieścia jeden lat – w tym wieku prawdopodobieństwo posiadania stałego zatrudnienia i przynajmniej jako takiej stabilności finansowej jest zdecydowanie większe, niż kiedy ma się zaledwie osiemnaście lat. Do podjęcia pozytywnej decyzji kredytowej firmy najczęściej chcą wglądu w historie kredytową, której osiemnastolatkowie nie posiadają z wiadomych przyczyn. Ważne jest również posianie stałego zatrudnienia, najlepiej w oparciu o umowę o pracę, podczas gdy młode osoby ze względu na posiadanie ważnej legitymacji studenckiej zatrudnia się w oparciu o umowę zlecenie. Ta z kolei nie jest żadnym zapewnieniem dla firmy pożyczkowej ani tym bardziej dla samego banku – utracenie pracy w przypadku takich umów jest nietrudne, a więc jednocześnie również stracenie oparcia finansowego i możliwości dokonania terminowej spłaty.

Emeryt ma lepiej niż osiemnastolatek?

Z tych samych względów to właśnie częściej osoby w podeszłym wieku, znajdujące się na emeryturze, nawet niskiej, są lepiej postrzegani i chętniej widziani jako klienci firm pożyczkowych czy banków. Posiadający stałe, nawet niewielkie, dochody emeryt jest pewniejszym klientem niż osoba młoda o niepewnej jeszcze przyszłości finansowej. Z tego względu w wielu firmach można zaciągać pożyczki nawet do naprawdę sędziwego wieku.

Co trzeba mieć, żeby dostać pożyczkę?

W zasadzie wszystko zaczyna się i jednocześnie kończy na prawidłowym uzupełnieniu formularza zgłoszeniowego – czy to na stronie internetowej, czy to w siedzibie firmy. Najczęściej jednak osoby młode korzystają ze zdobyczy świata informatyki i chętniej wypełniają dokumenty online, oszczędzając czas i zapewniając sobie sporą anonimowość – szczególnie, jeśli nie chcą, aby o pożyczce dowiedzieli się na przykład rodzice. Do wypełnienia formularza będzie potrzebne posiadanie aktualnego dowodu osobistego, a także własnego konta bankowego. Dowód osobisty niezbędny jest do wpisania podstawowych danych, a nierzadko również do potwierdzenia ich wiarygodności poprzez przesłanie skanu, a konto bankowe – do wykonania szybkiego przelewu po zaakceptowaniu wniosku. Stałe miejsce zamieszkania, źródło utrzymania, a więc miejsce pracy czy telefon komórkowy oraz adres e-mail to kolejne rzeczy niezbędne do zaciągnięcia zobowiązania pożyczkowego. Dopiero podanie wszystkich informacji, w tym również wysokości osiąganych miesięcznych dochodów, jest w stanie być podstawa do wykonania analizy, dzięki której otrzymasz wnioskowana kwotę – lub nie.

Czy pożyczanie pieniędzy w wieku osiemnastu lat ma w ogóle sens?

Spore sumy pieniędzy niezbędne nastolatkowi tuż po ukończeniu osiemnastu lat raczej wzbudzają w nas niejasne podejrzenia, niż aprobatę. Utrzymywany najczęściej przez rodziców, mający dach nad głową oraz domowe jedzenie i jednocześnie potrzebujący na przykład kilku tysięcy złotych niemal automatycznie zapala nam w głowach czerwoną, alarmową lampkę. Młodzież szczególnie narażona jest na wpływ reklam, również tych pożyczkowych, których nie brak w mediach – czy to w Internecie, czy to w telewizji, a nawet w stacjach radiowych. Najczęściej dopiero osoby starsze posiadają odpowiednie doświadczenie, pozwalające im na zweryfikowanie swojej sytuacji finansowej i powzięcie odpowiedniej decyzji. Ci bardziej doświadczeni doskonale wiedzą, że z zaciągnięciem pożyczki nie ma takiego kłopotu, jak z jej spłaceniem. Szczególnie, jeśli ma się kłopoty finansowe.